813132 - Operator urządzeń koksowniczych

Obsługuje i nadzoruje urządzenia koksowni; prowadzi, nadzoruje i kontroluje procesy związane z wytwarzaniem koksu i produktów pochodnych oraz eksploatuje użytkowane maszyny zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.


Zadania zawodowe:

- sterowanie pracą urządzeń węglowni z pulpitu sterowniczego dyspozytorni; synchronizacja i kontrola pracy ciągów produkcyjnych związanych z rozładunkiem, zwałowaniem, przemiałem i kierowaniem węgla na wieże węglowe; - prowadzenie, nadzorowanie i kontrolowanie procesu opalania baterii koksowniczych i koksowania mieszanki węgla wsadowego, ; obsługiwanie baterii koksowniczych (zgodnie z harmonogramem napełniania i wypychania komór piecowych) oraz urządzeń towarzyszących; - sterowanie z dyspozytorni procesem technologicznym sortowni koksu; synchronizacja i kontrola pracy ciągów technologicznych lub pojedynczych urządzeń sortujących, transportujących i załadowczych; - obsługiwanie i nadzorowanie urządzeń i instalacji służących do oczyszczania gazu koksowniczego oraz do wyodrębniania zaabsorbowanych składników z mediów płucznych i ich przetwarzania w celu uzyskania smoły surowej, benzolu surowego, siarczanu amonowego i innych substancji węglopochodnych; - obsługiwanie i nadzorowanie stacji sprężarek gazu koksowniczego; - prowadzenie wymaganej dokumentacji produkcyjnej.


Dodatkowe zadania zawodowe:

- nadzorowanie innych pracowników.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Operator pieca koksowniczego - Operator pieca koksowniczego to kluczowy zawód w przemyśle metalurgicznym, który odgrywa istotną rolę w procesie produkcji koksu, niezbędnego surowca w procesie wytopu stali. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za obsługę i nadzorowanie pieców koksowniczych, co wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale także dużej wiedzy z zakresu chemii i technologii materiałowej. Operator musi monitorować i regulować różne parametry procesu, takie jak temperatura, ciśnienie oraz skład chemiczny surowców, aby zapewnić optymalne warunki do wytwarzania koksu o wysokiej jakości. \n\nW codziennej pracy operatorzy pieców koksowniczych współpracują z innymi specjalistami, takimi jak inżynierowie i technicy, aby identyfikować i rozwiązywać problemy, które mogą wystąpić w trakcie produkcji. Dodatkowo, ich zadaniem jest również dbanie o bezpieczeństwo pracy, co wiąże się z przestrzeganiem rygorystycznych norm i procedur. W związku z dynamicznym rozwojem technologii, operatorzy muszą być na bieżąco z nowinkami w branży, co często wiąże się z koniecznością uczestnictwa w szkoleniach i kursach doszkalających. Praca w tym zawodzie jest wymagająca, ale również satysfakcjonująca, gdyż przyczynia się do produkcji jednego z najważniejszych surowców w przemyśle ciężkim.

Jakie PKD dla zawodu operator urządzeń koksowniczych?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 19.10.Z - Wytwarzanie i przetwarzanie koksu

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 19, Grupa: 19.1, Klasa: 19.10

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →