511204 - Kontroler biletów

Kontroler biletów sprawdza ważność dokumentów przewozowych w środkach transportu lądowego. Kontroler biletów jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest kontrola dokumentów przewozu w pojazdach i pociągach oraz w przypadku ich braku, nakładanie na pasażerów opłat dodatkowych; a w rezultacie uniknięcie strat finansowych przewoźników spowodowanych przez osoby niepłacące za przejazdy. Kontrola biletów polega na sprawdzeniu ważności biletu (autentyczności, okresu ważności, wydruku z kasownika na bilecie jednorazowym) i dokumentu uprawniającego do bezpłatnego/ulgowego przewozu oraz właściwego wykorzystania biletu liniowego. W wypadku stwierdzenia nieważnego dokumentu przewozu kontroler biletów zapoznaje pasażera z podstawą nałożenia opłaty za przejazd, wysokością opłaty i sposobem płatności, a następnie wystawia druk opłaty dodatkowej jako pokwitowanie lub jako wezwanie do zapłaty. W razie niezapłacenia należności i nie okazania dokumentu, kontroler w celu ustalenia tożsamości pasażera wskazuje mu miejsce w którym powinien pozostać (dotyczy to także opuszczenia pojazdu na wskazanym przystanku) do czasu przybycia policji lub straży miejskiej. Kontroler ma obowiązek poinformowania pasażera o przysługujących mu prawach i trybie złożenia reklamacji lub skargi.


Zadania zawodowe:

kontrolowanie ważności biletów; kontrolowanie ważności dokumentów uprawniających do ulgowego i bezpłatnego przejazdu; udzielanie pasażerowi bez ważnego biletu informacji o opłacie i przysługujących mu prawach; wystawianie dokumentu opłaty dodatkowej; ustalanie, przy współpracy z policją lub strażą miejską, tożsamości pasażera bez ważnego biletu i dokumentu tożsamości; prowadzenie dokumentacji – karty ewidencji kontroli; organizowanie czynności kontrolnych zgodnie z przepisami BHP. W zawodzie kontrolera biletów zatrudniane są osoby, które mają ukończone 19 lat i posiadają co najmniej średnie wykształcenie lub skończyły 25 lat i mają co najmniej wykształcenie zawodowe. Kierunek wykształcenia może być dowolny. Dodatkowym wymogiem jest niekaralność za czyny umyślne. Warunkiem podjęcia pracy jest ukończenie, zakończonego egzaminem, cyklu szkoleń w zakresie przepisów i procedur kontroli oraz zachowania się w sytuacjach niespodziewanych i trudnych. Szkolenie praktyczne odbywa się w czasie pracy pod opieką (staż) doświadczonych kontrolerów biletów. Kontrolerzy przechodzą także specjalistyczne szkolenia w zakresie samoobrony, co pozwala chronić swoje i pasażerów zdrowie i życie oraz pomaga w opanowaniu emocji osób zachowujących się agresywnie.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Sprzedawca biletów - Sprzedawca biletów to kluczowy pracownik w branży rozrywkowej, odpowiedzialny za sprzedaż biletów na różnorodne wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe. Jego głównym zadaniem jest obsługa klientów, którzy pragną zakupić bilety na koncerty, spektakle teatralne, mecze sportowe czy festiwale. Sprzedawca biletów musi posiadać doskonałe umiejętności komunikacyjne, aby skutecznie doradzać klientom w wyborze odpowiednich miejsc oraz informować ich o dostępnych wydarzeniach. W codziennej pracy korzysta z systemów komputerowych do zarządzania sprzedażą i rezerwacjami, a także dba o prawidłowe wystawianie biletów oraz przyjmowanie płatności. Wymagana jest również umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych, zwłaszcza w okresach wzmożonego zainteresowania biletami, takich jak premiery czy popularne wydarzenia. Sprzedawca biletów odgrywa istotną rolę w zapewnieniu pozytywnych doświadczeń klientów, co wpływa na ich chęć powrotu na kolejne wydarzenia.

Jakie PKD dla zawodu kontroler biletów?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 79.90.C - Pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana

Sekcja ta obejmuje wiele rodzajów działalności wspomagających działalność gospod...

Sekcja N, Dział: 79, Grupa: 79.9, Klasa: 79.90

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →