431102 - Fakturzystka

Fakturzystka wystawia i archiwizuje dokumenty związane ze sprzedażą. Fakturzystka jest zawodem o charakterze biurowym. W zależności od struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa fakturzystka pracuje w dziale księgowości lub samodzielnej komórce podległej bezpośrednio kierownikowi jednostki. Do głównych zadań fakturzystki należy wystawianie faktur sprzedaży, weryfikowanie i akceptowanie not korygujących, a także sprawdzanie poprawności faktur i korygowanie ich. Fakturzystka wprowadza dane do systemu komputerowego, generuje fakturę, sprawdza jej poprawność i drukuje lub wysyła drogą elektroniczną do kontrahenta. W przypadku stwierdzenia błędów w wystawionej fakturze sporządza fakturę korygującą. Fakturzystka jest odpowiedzialna za prawidłową archiwizację dokumentów, przygotowywanie raportów i rejestrów sprzedaży. Fakturzystka stosuje przepisy księgowe oraz podatkowe w zakresie wystawiania dokumentów sprzedaży oraz wewnętrzne regulaminy i zarządzenia dotyczące obiegu tych dokumentów w przedsiębiorstwie.


Zadania zawodowe:

prowadzenie rejestru kontrahentów; wystawianie faktur sprzedaży; wystawianie faktur korygujących; weryfikowanie i akceptowanie not korygujących; archiwizowanie kopii dokumentów sprzedaży; sporządzanie rejestrów sprzedaży; organizowanie stanowiska pracy, zgodnie z przepisami BHP, ochrony ppoż. ochrony środowiska i wymaganiami ergonomii. Osoba wykonująca zawód fakturzystki powinna posiadać wykształcenie zasadnicze zawodowe o kierunku handlowym. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby z wykształceniem średnim zawodowym lub ogólnym, które są przyuczane na stanowisku pracy i zdobywają doświadczenie w trakcie pracy. Mogą również uzupełniać kwalifikacje poprzez ukończenie kursów i szkoleń branżowych z zakresu wystawiania dokumentów sprzedażowych oraz obsługi programów do fakturowania. Szkolenia organizują pracodawcy, firmy oferujące specjalistyczne oprogramowanie, organizacje branży ekonomicznej i komercyjne ośrodki szkoleniowe. Pożądana jest umiejętność obsługi specjalistycznego oprogramowania obejmującego programy księgowe i arkusze kalkulacyjne oraz znajomość zasad fakturowania. Fakturzystka powinna systematycznie aktualizować swoją wiedzę i umiejętności, śledzić bieżące zmiany przepisów, na podstawie, których wykonuje zadania zawodowe.


Dodatkowe zadania zawodowe:

.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Pracownik biurowy - Pracownik biurowy to kluczowa postać w każdej organizacji, odpowiedzialna za wsparcie administracyjne, które jest niezbędne do sprawnego funkcjonowania firmy. Osoba na tym stanowisku wykonuje szereg różnorodnych zadań biurowych, w tym obsługę korespondencji, co obejmuje zarówno przyjmowanie, jak i wysyłanie dokumentów oraz zarządzanie ich obiegiem. Pracownik biurowy organizuje spotkania, co wymaga umiejętności planowania i koordynacji, a także dba o odpowiednie przygotowanie materiałów potrzebnych do tych spotkań. Dodatkowo, zarządzanie dokumentacją to kolejny istotny aspekt pracy, który wymaga skrupulatności i dbałości o szczegóły, aby zapewnić łatwy dostęp do informacji oraz ich prawidłowe archiwizowanie. Współpraca z innymi działami firmy oraz umiejętność pracy w zespole są również niezbędne, aby efektywnie realizować powierzone zadania. Pracownik biurowy często staje się pierwszym punktem kontaktowym dla klientów i partnerów biznesowych, co sprawia, że jego rola jest nie tylko administracyjna, ale także reprezentacyjna.

Jakie PKD dla zawodu fakturzystka?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 82.19.Z - Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura

Sekcja ta obejmuje wiele rodzajów działalności wspomagających działalność gospod...

Sekcja N, Dział: 82, Grupa: 82.1, Klasa: 82.19
PKD 82.11.Z - Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura

Sekcja ta obejmuje wiele rodzajów działalności wspomagających działalność gospod...

Sekcja N, Dział: 82, Grupa: 82.1, Klasa: 82.11

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →