311514 - Technik utrzymania ruchu

Utrzymuje w ruchu ciągłym maszyny i instalacje w halach produkcyjnych; zapewnia pełną sprawność techniczną urządzeń technologicznych; monitoruje poprawność ich działania i reaguje na awarie; podejmuje niezbędne naprawy i usuwa usterki; zapewnia media zasilające linie produkcyjne; tworzy i aktualizuje dokumentację technologiczno-ruchową; na bieżąco raportuje postępy wykonywanych prac.


Zadania zawodowe:

stosowanie procedur i programów utrzymania ruchu oraz posługiwanie się dokumentacją techniczną i serwisową; diagnozowanie sprawności technicznej urządzeń technologicznych m.in. stosowanie wibrodiagnostyki, termografii ultradźwięków, pomiarów wartości elektrycznych, mierników oraz systemów diagnostyki i monitorowania poprawności działania urządzeń i maszyn; nadzorowanie stosowania przez mechaników i automatyków odpowiednich środków (olejów i smarów) zapewniających wydajność maszyn i ich bezawaryjne działanie; przeprowadzanie kontroli gotowości do pracy maszyn i urządzeń oraz linii produkcyjnych we wszystkich fazach produkcji; obsługiwanie systemów komputerowego zarządzania utrzymaniem ruchu linii produkcyjnych; natychmiastowe reagowanie na awarie maszyn i urządzeń oraz zautomatyzowanych linii produkcyjnych; dbałość o minimalizację nieplanowanych przestojów oraz optymalne wykorzystanie maszyn; udział w komisjach odbioru technicznego maszyn i urządzeń oraz zautomatyzowanych linii produkcyjnych; zlecanie wykonywania planowych przeglądów i remontów maszyn i urządzeń oraz zautomatyzowanych linii produkcyjnych; nadzorowanie bieżącej konserwacji maszyn i urządzeń oraz zautomatyzowanych linii produkcyjnych; sporządzanie i aktualizowanie dokumentacji technologiczno-ruchowej; przekazywanie raportów dotyczących postępów wykonywanych prac; przestrzeganie przepisów bhp i ppoż.


Dodatkowe zadania zawodowe:

pełnienie funkcji kierownika utrzymania ruchu.


Zawody powiązane z tym zawodem ZUS:
  • Technik bieżnikowania - Technik bieżnikowania to wykwalifikowany specjalista, który odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji opon, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Jego głównym zadaniem jest bieżnikowanie opon, czyli proces, w którym zużyte opony są poddawane regeneracji poprzez nałożenie nowej warstwy bieżnika. Dzięki temu opony mogą być ponownie wykorzystywane, co znacząco obniża koszty eksploatacji pojazdów oraz zmniejsza ilość odpadów. Technik bieżnikowania musi posiadać wiedzę z zakresu materiałoznawstwa oraz technologii produkcji opon, a także umiejętności obsługi specjalistycznych maszyn i narzędzi. W swojej pracy często współpracuje z innymi specjalistami, takimi jak inżynierowie czy technicy, aby zapewnić najwyższą jakość regenerowanych opon. Dodatkowo, technik bieżnikowania powinien być na bieżąco z nowinkami technologicznymi oraz przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa, co pozwala mu na skuteczne i bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków.

Jakie PKD dla zawodu technik utrzymania ruchu?

Najczęściej wybierane kody PKD przez przedsiębiorców

PKD 22.11.Z - Produkcja opon i dętek z gumy; bieżnikowanie i regenerowanie opon z gumy

Przez działalność wytwórczą rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie sur...

Sekcja C, Dział: 22, Grupa: 22.1, Klasa: 22.11

Załóż firmę bezpłatnie z pomocą ekspertów

  • Oferujemy bezpłatne wsparcie w całym procesie rejestracji firmy do CEIDG, US, ZUS i VAT.
  • Skorzystaj z darmowej pomocy, którą oferujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

Załóż firmę z ekspertem

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania. Pomoc w rejestracji firmy jest bezpłatna.

Baner reklamowy z odniesieniem do rejestracji firmy.

Internetowe biuro rachunkowe + liczne integracje ułatwiające prowadzenie biznesu

  • Ponad 20 lat doświadczenia w księgowaniu
  • Księguj łatwo i bez wychodzenia z domu
  • Oszczędzaj wybierając jedno kompleksowe narzędzie

Poznaj nasze rozwiązania →